KAIKKI PELIIN!

Miten tehdä oppimispeli, joka osallistaa jokaisen luokan oppilaan ja luo onnistumisen kokemuksia? Mitä hyvän pelin tekemiseen tarvitaan? Entä miksi koulussa pitäisi pelata – opettajan tehtävä on kuitenkin opettaa eikä viihdyttää? Kaikki peliin! -koulutuksessa oppimispelejä ja pelillisyyttä lähestytään niin teorian kuin käytännön esimerkkienkin näkökulmasta. Opitaan, että pelillistää voi kokonaan ilman pelejä ja toisaalta pelin pelaaminen ei vielä tarkoita pelillistä oppimista.

Opetuksen pelillistäminen vaatii kuitenkin huolellisen suunnittelun ja hyvän oppilaantuntemuksen, jotta kukaan ei jää pelin ulkopuolelle. Koulutuksessa saat myös vinkkejä siihen, mitä tehdä jos joku kuitenkin jää.

Kuuntele alta Annan Kaikki peliin! -podcastit! Jos haluat kuulla ja nähdä pelillisyydestä ja oppimispeleistä enemmän, podcastien pohjalla oleva luentosarja ja koulutus on tilattavissa kouluille ja muille ryhmille!

Pidä blogia WordPress.comissa.